Nowy układ zbiorowy w spółce MSE

Związki zawodowe działające w Mining Services and Engineering (MSE) w Czechowicach Dziedzicach, siostrzanej spółce PG Silesia, wynegocjowały z pracodawcą nowy Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy. Dokument podpisany 29 sierpnia zacznie obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku.

Negocjacje były bardzo długie, bo trwały od początku roku, ale efekt końcowy jest zadowalający. W nowym układzie udało się zapisać wszystkie najważniejsze dla pracowników świadczenia. Nikt nie straci na wynagrodzeniu. Dodatkowo pracownicy zyskają większą stabilizację – mówi Dariusz Gierek, przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność Węglokoks Energia, która zasięgiem swojej działalności obejmuje również pracowników MSE.

Jak wskazuje przewodniczący, ze względu na specyficzny profil działalności spółka MSE zatrudnia pracowników na bardzo różniących się od siebie zasadach. – W 2014 roku MSE kupiła od Nadwiślańskiej Spółki Energetycznej Zakład Ciepłowniczy Silesia, który zaopatruje w energię cieplną kopalnię Silesia oraz okolicznych mieszkańców. Przy pracach związanych z produkcją i dystrybucją ciepła, a także z realizacją innych zadań na powierzchni w PG Silesia zatrudnionych jest ok. 30 osób. Z kolei pozostali pracownicy firmy w liczbie ok. 70 osób wykonują różnego rodzaju prace pod ziemią. O ile pierwszą grupę pracowników obowiązywały dotychczas zapisy „starego” układu zbiorowego z Nadwiślańskiej Spółki Energetycznej, to warunki zatrudnienia pozostałych pracowników spółki regulował jedynie regulamin wynagradzania. W nowym ZUZP warunki zatrudnienia wszystkich pracowników MSE zostały ujednolicone – tłumaczy Dariusz Gierek.

Najważniejsze zapisy nowego Zakładowego Układu Zbiorowego w MSE dotyczą włączenia do stawek zasadniczych wszelkiego rodzaju dodatkowych składników wynagrodzenia, które nie wynikają bezpośrednio z przepisów Kodeksu pracy. – Chodzi m.in. o nagrodę z okazji Dnia Energetyka oraz nagrodę roczną potocznie zwaną czternastą pensją. Takie rozwiązanie jest znacznie korzystniejsze dla pracowników i zapewnia im większą stabilizację. Jak mogliśmy obserwować w ostatnich latach, chociażby na przykładzie spółek węglowych, wszelkie dodatkowe elementy wynagrodzenia pracodawcy mogą czasowo zawiesić lub w ogóle zlikwidować. Natomiast, gdy są one włączone do stawki zasadniczej, pracownik ma pewność, że je otrzyma. Ponadto wraz ze wzrostem stawki zasadniczej rosną również wszelkie jej pochodne – wskazuje Dariusz Gierek.

29 sierpnia przedstawiciele związków zawodowych i pracodawcy podpisali również dwa porozumienia dodatkowe, gwarantujące pracownikom MSE utrzymanie należnych świadczeń w okresie przejściowym, do momentu wejścia w życie nowego ZUZP. – Dotyczą one pracowników, którzy przeszli do MSE z Nadwiślańskiej Spółki Energetycznej. Pierwsze z tych porozumień gwarantuje tym osobom obowiązywanie zapisów „starego” układu zbiorowego do momentu wejścia w życie nowego ZUZP. Z kolei drugie porozumienie przewiduje utrzymanie dotychczasowych zasad dotyczących wypłaty bonów za posiłki profilaktyczne do końca roku. Natomiast od stycznia 2018 roku to świadczenie zostanie włączone do stawek zasadniczych – mówi przewodniczący.

Mining Services and Engineering w Czechowicach-Dziedzicach, podobnie jak PG Silesia należy do czeskiej grupy EPH, prowadzącej działalność w zakresie produkcji i dystrybucji energii oraz ciepła.

żródło: http://www.solidarnosckatowice.pl/pl-PL/nowy_uklad_zbiorowy_w_spolce_mse.html